Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina

BS w Koninie o / Kazimierz Biskupi

64 8530 0000 0200 0390 2000 0005

O PARAFII

Dwunastowieczny kościół św. Marcina był zapewne od początku kościołem parafialnym. Według tradycji romański kościół parafialny wzniesiony został staraniem Piotra Dunina około roku 1120 w miejscu pustelni św. Mateusza - jednego z Pięciu Braci Męczenników (pierwotnie kościół był pod wezwaniem św. Mateusza).

Romański kościół wzniesiono z ciosów piaskowca. W latach 1505-1520 został rozbudowany w stylu gotyckim przez braci: biskupa Jana (poprzednio proboszcza kazimierskiego) i kasztelana poznańskiego Mikołaja Lubrańskich herbu Godziemba. Nawę romańską długości około 11,5 m przedłużono wówczas około 7 m ku zachodowi z cegły i częściowo z kamiennych ciosów z rozebranej romańskiej fasady. Przebudowano portal romański na gotycki i od strony północnej dobudowano zakrystię.

Kościół wielokrotnie ulegał zniszczeniom, zwłaszcza pożarom, m.in. w 1613 roku, w 1656 roku został spalony przez Szwedów i ponownie zniszczony w 1707 przez wojska szwedzkie Karola XII. Pożar w 1729 roku zniszczył szczególnie zachodnią część budowli. W 1858 roku wyremontowano znacznie zniszczony kościół, wydłużając nawę o około 3 m, z nową fasadą i głównym wejściem od strony zachodniej. Poprzednie wejście od strony południowej (romańsko-gotycki portal) zamurowano. Dobudowano od strony południowej kruchtę.

Kościół zbudowano na planie prostokąta z półkolistą absydą. Dach dwuspadowy pokryto w latach 1988-89 blachą miedzianą. Wieża kościoła z cebulastym hełmem i latarnią kryta gontem w kształcie rybich łusek. Wnętrze kościoła zamknięte jest stropem płaskim z polichromią z 1900 roku, przedstawiającą sceny z życia św. Pięciu Braci Męczenników. Ołtarz główny barokowy z przełomu XVII/XVIII wieku, z obrazem Matki Bożej Kazimierskiej z 1721 roku, przyozdobionym srebrną sukienką, w 1766 roku ukoronowanym przez Konsystorz Gnieźnieński, uznany za "cudami słynący", zasłaniany jest obrazem św. Marcina - patrona kościoła (z 1791 roku).

Z czterech ołtarzy bocznych z 1766 roku pozostały dwa. Po lewej stronie stronie - ołtarz św. Pięciu Braci Męczenników z małym sarkofagiem ze srebrną trumienką, w której znajdują się relikwie św. Męczenników. Sarkofag ufundowało w 1921 roku Bractwo Szewskie. Nad relikwiami Męczenników w oprawie rokokowej obraz św. Wawrzyńca, diakona, męczennika. Ołtarz boczny znajdujący się po prawej stronie przedstawia postać św. Barbary, patronki górników, a powyżej w rokokowej ramie obraz św. Rocha - patrona rolników. Na zabytkowej ambonie, pod jej baldachimem, umieszczona jest figura św. Wojciecha. Przy wejściu do kościoła umieszczona jest kropielnica z piaskowca z 1512 roku. Dawniej zapewne była to chrzcielnica.

Kościół posiada organy piszczałkowe, mechaniczne, 14 głosowe z 1900 roku, wyremontowane w 1997 roku.

W latach 1992-1999 gruntownie odrestaurowano wnętrze kościoła, położono posadzkę marmurową, nowy wystrój prezbiterium dostosowano do wymogów odnowionej liturgii (chrzcielnica, ambona i posoborowy ołtarz z granitu szwedzkiego), założono oświetlenie, nagłośnienie, drzwi i ławki dębowe. Na zewnątrz przeprowadzono odwodnienie, położono nowe chodniki i zainstalowano oświetlenie. Założono okna z przeszkleniem antywłamaniowym i witraże: w prezbiterium przedstawiający symbol Ducha Św., a na kościele świadków wiary: św. Józefa - patrona Kościoła Powszechnego, błogosławionego Bogumiła Biskupa - Patrona Kościoła Włocławskiego, św. Jadwigę Królową, św. Kazimierza Królewicza, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Nad głównym wejściem do kościoła witraż przedstawiający postać św. Marcina na tle kościołów kazimierskich.

W 1999 roku dokonano "reromanizacji i regotyzacji" murów przywracając im dawny wygląd. Wyeksponowano historyczne przebudowy i odkryto romańsko-gotycki portal. Kompleksowo odnowiony kościół jest wotum społeczności kazimierskiej na jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa i na zbliżający się jubileusz 1000-lecia męczeńskiej śmierci Patronów Kazimierza Biskupiego.

parafia w obiektywie

kościół parafialny pw. św. Marcina z ToursXII wieczna absyda romańskakościół św. Marcina - front z połowy XIX w.zdjęciekamienna płyta nagrobna z XII wieku wmurowana w ścianę kościoła wewnątrz kruchtyobraz Świętych Pięciu Braci Męczenników w bocznym ołtarzurelikwie Pięciu Braci Męczennikówpobernardyński klasztor Misjonarzy Świętej Rodziny z początku XIV w.klasztor MSF (nocą)kościół św. Izaaka na cmentarzukościół NMP w eremie oo.Kamedułów w Bieniszewiefurta klasztoru oo.Kamedułów w Bieniszewiestudzienka św. Barnaby w lesie bieniszewskim

WWW.SWMARCIN.PL © 2009  CMS   Odwiedzin: 833223

projektowanie stron www