Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina

BS w Koninie o / Kazimierz Biskupi

64 8530 0000 0200 0390 2000 0005

HISTORIA PARAFII

Dwunastowieczny kościół św. Marcina był zapewne od początku kościołem parafialnym. Według tradycji romański kościół parafialny wzniesiony został staraniem Piotra Dunina około roku 1120 w miejscu pustelni św. Mateusza - jednego z Pięciu Braci Męczenników (pierwotnie kościół był pod wezwaniem św. Mateusza).

Romański kościół wzniesiono z ciosów piaskowca. W latach 1505-1520 został rozbudowany w stylu gotyckim przez braci: biskupa Jana (poprzednio proboszcza kazimierskiego) i kasztelana poznańskiego Mikołaja Lubrańskich herbu Godziemba. Nawę romańską długości około 11,5 m przedłużono wówczas około 7 m ku zachodowi z cegły i częściowo z kamiennych ciosów z rozebranej romańskiej fasady. Przebudowano portal romański na gotycki i od strony północnej dobudowano zakrystię.

Kościół wielokrotnie ulegał zniszczeniom, zwłaszcza pożarom, m.in. w 1613 roku, w 1656 roku został spalony przez Szwedów i ponownie zniszczony w 1707 przez wojska szwedzkie Karola XII. Pożar w 1729 roku zniszczył szczególnie zachodnią część budowli. W 1858 roku wyremontowano znacznie zniszczony kościół, wydłużając nawę o około 3 m, z nową fasadą i głównym wejściem od strony zachodniej. Poprzednie wejście od strony południowej (romańsko-gotycki portal) zamurowano. Dobudowano od strony południowej kruchtę.

Kościół zbudowano na planie prostokąta z półkolistą absydą. Dach dwuspadowy pokryto w latach 1988-89 blachą miedzianą. Wieża kościoła z cebulastym hełmem i latarnią kryta gontem w kształcie rybich łusek. Wnętrze kościoła zamknięte jest stropem płaskim z polichromią z 1900 roku, przedstawiającą sceny z życia św. Pięciu Braci Męczenników. Ołtarz główny barokowy z przełomu XVII/XVIII wieku, z obrazem Matki Bożej Kazimierskiej z 1721 roku, przyozdobionym srebrną sukienką, w 1766 roku ukoronowanym przez Konsystorz Gnieźnieński, uznany za "cudami słynący", zasłaniany jest obrazem św. Marcina - patrona kościoła (z 1791 roku).

Z czterech ołtarzy bocznych z 1766 roku pozostały dwa. Po lewej stronie stronie - ołtarz św. Pięciu Braci Męczenników z małym sarkofagiem ze srebrną trumienką, w której znajdują się relikwie św. Męczenników. Sarkofag ufundowało w 1921 roku Bractwo Szewskie. Nad relikwiami Męczenników w oprawie rokokowej obraz św. Wawrzyńca, diakona, męczennika. Ołtarz boczny znajdujący się po prawej stronie przedstawia postać św. Barbary, patronki górników, a powyżej w rokokowej ramie obraz św. Rocha - patrona rolników. Na zabytkowej ambonie, pod jej baldachimem, umieszczona jest figura św. Wojciecha. Przy wejściu do kościoła umieszczona jest kropielnica z piaskowca z 1512 roku. Dawniej zapewne była to chrzcielnica.

Kościół posiada organy piszczałkowe, mechaniczne, 14 głosowe z 1900 roku, wyremontowane w 1997 roku.

W latach 1992-1999 gruntownie odrestaurowano wnętrze kościoła, położono posadzkę marmurową, nowy wystrój prezbiterium dostosowano do wymogów odnowionej liturgii (chrzcielnica, ambona i posoborowy ołtarz z granitu szwedzkiego), założono oświetlenie, nagłośnienie, drzwi i ławki dębowe. Na zewnątrz przeprowadzono odwodnienie, położono nowe chodniki i zainstalowano oświetlenie. Założono okna z przeszkleniem antywłamaniowym i witraże: w prezbiterium przedstawiający symbol Ducha Św., a na kościele świadków wiary: św. Józefa - patrona Kościoła Powszechnego, błogosławionego Bogumiła Biskupa - Patrona Kościoła Włocławskiego, św. Jadwigę Królową, św. Kazimierza Królewicza, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Nad głównym wejściem do kościoła witraż przedstawiający postać św. Marcina na tle kościołów kazimierskich.

W 1999 roku dokonano "reromanizacji i regotyzacji" murów przywracając im dawny wygląd. Wyeksponowano historyczne przebudowy i odkryto romańsko-gotycki portal. Kompleksowo odnowiony kościół jest wotum społeczności kazimierskiej na jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa i na zbliżający się jubileusz 1000-lecia męczeńskiej śmierci Patronów Kazimierza Biskupiego.

WWW.SWMARCIN.PL © 2009  CMS   Odwiedzin: 848089

projektowanie stron www