Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina

 

KONTAKT

Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina z Tours

62-530 Kazimierz Biskupi
ul. Kościelna 12

 

tel.: +48 63 241 12 00


Konto bankowe parafii:

 

BS w Koninie o / Kazimierz Biskupi

64 8530 0000 0200 0390 2000 0005

 

Konto pomocnicze - subkonto

 

BS w Koninie o/ Kazimierz Biskupi

26 8530 0000 0200 0390 2000 0010

AKTUALNOŚCI

TRIDUUM PASCHALNE

2018-03-31

Wielki Czwartek – w tym dniu w godzinach porannych w bazylice katedralnej we Włocławku ks. bp. Wiesław Alojzy Mering wraz z kapłanami z całej diecezji sprawował uroczystą Mszę św. z poświęceniem Krzyżma.

W naszej parafii o godz. 1800 sprawowaliśmy Liturgię Wieczerzy Pańskiej. Rozpoczynającą Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i eucharystię. Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje "niezakończona" – nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych i rozesłania, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Ciemnicy.

Wielki Piątek W tym dniu gromadzimy się na sprawowaniu pamiątki męki i śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Liturgia zaprasza nas do rozważania biblijnego opisu męki Pańskiej, a następnie adoracji i uczczenia Krzyża świętego. W tym dniu nie odprawia się Mszy św. Po liturgii eucharystycznej Ciało Chrystusa przenosi się uroczyście do adoracji do tak zwanego Grobu, Pańskiego. W naszej świątyni o godzinie 1500 została odmówiona Koronka Do Bożego Miłosierdzia a o godz. 1800 pod przewodnictwem proboszcza ks. Michała Drewniackiego sprawowaliśmy Liturgię Meki Pańskiej.

Wielka Sobota W tym dniu święci się pokarmy. Wierni przynoszą w pięknie przystrojonych koszykach, chleb, wędlinę, masło, chrzan, sól i jajka. Nie powinno w nim zabraknąć baranka, który symbolizuje Chrystusa. W tym dniu, każdy pokarm ma swoje znaczenie : chrzan, przynosimy na znak męki Pana Jezusa, która zamieniła się w słodycz, a symbolem tej słodyczy jest masło. Poświęcone jajka, symbolizują nowe życie Zmartwychwstałego Pana. Przez święcenie pokarmów, Kościół błogosławi byt doczesny; podkreśla dostojność ciała, które w tym dniu osiągnęło nieśmiertelność. Chrystus po zmartwychwstaniu jadł chleb i rybę, by przekonać uczniów, że jest naprawdę żywym człowiekiem. W naszm kościele parafialnym święcenie pokarmów odbywało się w godzinach od 9  do 1500 a obrzędowi temu przewodniczył ks. Michał Drewniacki, natomiast ks. Przemysław Duczmański wikariusz sprawował ten obrzęd na wioskach naszej parafii

 


WWW.SWMARCIN.PL © 2009  CMS   Odwiedzin: 1075921

projektowanie stron www